addex
12 آذر 1401 - 20:08

همه باید در رفع مشکلات و پیشرفت کشور خود را سهیم بدانیم

خرم‌آباد- معاون پارلمانی رئیس جمهور، تاکید کرد: همه باید در رفع مشکلات و پیشرفت کشور خود را سهیم بدانیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد حسینی امروز شنبه در جمع دانشگاهیان در سالن اداره فرهنگ ارشاد اسلامی پل‌دختر، اظهار داشت: رشد علمی امروز کشور قابل قیاس با گذشته نیست و با حرکت بی‌وقفه و رو به جلو در پیشرفت علمی به جایگاهی رسیده و امروز در برخی رتبه‌های علمی در رده دهم دنیا هستیم.

وی، افزود: به طور مثال امروز در زمینه نانو ایران دارای جایگاه چهارم در دنیا است و بر اساس پیگیری‌های مقام معظم رهبری مبنی بر تاکید بر تهیه نقشه جامع علمی کشور و اهتمام مسئولان، این اقدام صورت گرفت.

با علم و اعتقاد می‌توان کارهای بزرگی برای کشور انجام داد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، گفت: بنا بر تأکیدات مقام معظم رهبری به داشتن معاونت علمی و فناوری و بنیاد نخبگان در کشور در راستای ایجاد علم نافع برای حل مشکلات و کمک به اقتصاد، صنعت و کشاورزی این مهم به اجرا درآمده و وجود حدود هفت هزار و ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان در جامعه و تلاش در این زمینه گویای این مهم است.

حسینی، افزود: همه این کارها و اقدام‌های مثبت ثمره ایثار و فداکاری جوانان در دوران هشت سال دفاع مقدس است.

وی، یادآور شد: نمایش هوافضا سپاه و وزارت دفاع نشانه‌هایی از قدرت کشور است و چنانچه در دوران جنگ شهرهای ایران موشک‌باران شد به دلیل عدم تجهیزات نظامی بود که نمی‌توانستیم کاری از پیش ببریم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور، افزود: امثال شهید طهرانی‌مقدم با بار علمی توانستند زمینه‌ساز احداث موشک‌های نقطه‌زن در دفاع از مرزها و کیان کشور باشند.

حسینی، گفت: دانش علمی، اندیشه و فکر جوانان ایران در زمینه‌های دیگری از جمله هسته‌ای نیز به جایگاه‌هایی رسیده که نتیجه بار علمی است که در داخل کشور کسب کردند و با علم، اعتقاد و ایمان خود توانسته‌اند کارهای بزرگی را در کشور انجام دهند.

وی، افزود: مقام معظم رهبری معتقدند که علم مایه قدرت است و مبنای اقتدار در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و… علم و دانش است.

همه باید در رفع مشکلات و پیشرفت کشور خود را سهیم بدانیم

معاون پارلمانی رئیس جمهور، یادآور شد: با علم، دانش و فناوری است که می‌توان با تولید و افزایش صادرات در کشور استقلال ایجاد کرد و به واسطه همین امر امروز برخی کشورها خواهان خریداری پهپادهای ایرانی هستند که در دوران جنگ حتی به سیم خاردار محتاج بود و این نشانه پیشرفت و اقتدار است.

حسینی، افزود: رشد ایران در زمینه علم و فناوری در حوزه‌های مختلف هسته‌ای، پزشکی هوافضا و… از جمله در ساخت واکسن کرونا نیز، ایران توانست شش نوع واکسن علیه این ویروس بسازد.

وی، گفت: جنگ تحمیلی در دوران دفاع مقدس مشکلات زیادی را پیش روی توسعه و پیشرفت انقلاب اسلامی ایران قرار داد، اما با این وجود به واسطه جانفشانی نسل‌های قبل و فداکاری جوانان آن دوران یک وجب از خاک این کشور تحویل دشمن نشد و ۲۲۰ هزار شهید در این راه تقدیم شد تا امروز این اقتدار و امنیت در کشور ایجاد شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور، افزود: هیچ‌کس منکر کمبودها و کاستی‌ها نیست، اما همه باید برای رفع آن با عرق ایرانی بودن، هرکس به سهم خود تلاش کنیم و در این امر سهیم باشیم.

حسینی، یادآور شد: غرب خود را مدیون دانشمندان ایرانی مانند ابن‌سینا می‌داند و به آنها افتخار می‌کند و ما می‌توانیم در زمینه علمی بهتر از این باشیم و عزم، اراده و شتاب علمی در کشور به گونه‌ای شده که ایران از متوسط رشد علمی در جهان سریع‌تر حرکت کرده و این موجب افتخار است.

وی، افزود: علم نباید در حد ایده، نظریه و تئوری باقی بماند، پس باید تبدیل به محصول شود و علم مولد ثروت در کشور باشد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور، گفت: این‌گونه نباشد که دانشگاه راه خودش را طی کند و صنعت و کشاورزی و بخش‌های دیگر راه خود را، بلکه همه باید در راه پیشبرد و تعالی کشور سهیم باشند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 895629